Απίθανη εκτέλεση φάουλ του Κρόος

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Από το NEWSROOM
Δημοσίευση 23/6/2018 | 23:15

Πολύ σκληρή για να πεθάνει αποδείχθηκε η Γερμανία, που αν και βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο κόντρα στη Σουηδία και απείχε δευτερόλεπτα από τον αποκλεισμό από τους 16 του Παγκοσμίου Κυπέλλου, έκανε την ανατροπή στις καθυστερήσεις και πήρε μεγάλη νίκη με 2-1 που τη βάζει και πάλι για τα καλά στο παιχνίδι.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Οι Γερμανοί μπήκαν μουδιασμένοι στο παιχνίδι, και στο 32’ βρέθηκαν πίσω στο σκορ, με τον Κλάεσον να εκμεταλλεύεται το λάθος του Κρόος και να δίνει την ασίστ στον Τόιβονεν για το 1-0.

Οι Γερμανοί ήθελαν μόνο τη νίκη για να ελπίζουν σε πρόκριση, μετά την ήττα της πρεμιέρας από το Μεξικό, και στο δεύτερο ημίχρονο βγήκε… άλλη Γερμανία, που κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και έπαιζε τους Σουηδούς σαν τη γάτα με το ποντίκι. Το γκολ της ισοφάρισης ήρθε στο 48’ με τον Ρόις και στη συνέχεια του αγώνα τα «Πάντσερ» έχασαν σωρεία ευκαιριών για να πάρουν τη νίκη, με αποκορύφωμα το δοκάρι του Μπραντ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Κι εκεί που όλα έδειχναν ότι η Γερμανία ήταν καταδικασμένη σε αποκλεισμό, παίζοντας μάλιστα με παίκτη λιγότερο από το 82' λογω αποβολής του Μπόατενγκ, έγινε το… θαύμα: μία απίθανη εκτέλεση φάουλ του Κρόος από πλάγια θέση έφερε το πολυπόθητο γκολ και τη νίκη.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα η Γερμανία έχει 3 βαθμούς, όσους και η Σουηδία, και αμφότερες βρίσκονται πίσω από το Μεξικό, που είναι πρώτο με 6. Αν η Γερμανία στο τελευταίο ματς κερδίσει την αποκλεισμένη Νότια Κορέα, τότε θα είναι σίγουρα στους 16.

Καθυστέρηση στο δρομολόγιο - Η πυρκαγιά τέθηκε υπό έλεγχο

Ζάκυνθος: «Αστραψε και βρόντηξε» ο Μητροπολίτης Χρυσόστομος για το «Ναυάγιο»

Σήμερα

Σε σχέση με τις παρεμβάσεις που έχει εξαγγείλει ότι θα κάνει στο πλάτωμα η Περιφέρεια Ιονίων Νήσων

Κούγιας για Πισπιρίγκου: «Η απόφαση ήταν λάθος ‑ Είμαι κατηγορηματικός ότι είναι αθώα»

Σήμερα

Ο συνήγορος υπεράσπισης της Ρούλας Πισπιρίγκου, Αλέξης Κούγιας, μίλησε στο Live News για την απόφαση καταδίκης της πελάτισσάς του.

Ποντίκι με έξι πόδια δημιουργήθηκε στο εργαστήριο – Τι αποκαλύπτει για την ανθρώπινη ανατομία

Σήμερα

Έμβρυο με δύο επιπλέον πόδια στη θέση των γεννητικών οργάνων αποκαλύπτει τον ρόλο ενός γονιδίου στην εμβρυακή ανάπτυξη.

Μάνος Δασκαλάκης: Η αντίδρασή του μετά την καταδίκη της Ρούλας Πισπιρίγκου